ההכנה המנטלית של צה"ל ל'התנתקות'
  www.mentalpreparation.org
ההכנה המנטלית ל"התנתקות"
יום ד', ט’ באייר תשפ”א
    אודות  |  על "ההכנה המנטלית"  |  דוח "ההכנה המנטלית"  |  שטיפת המוח  |  הפצל"ם  |  הפוסט-מודרנה  |  שיחדש  |  Mental Preparation  
החידה הגדולה היתה: איך הובאו רבבות חיילי צה"ל לצעוד בסך, לזגג מבט קפוא ורובוטי, ולהשליך משפחה אחר משפחה מביתה ומחפירות חייה. "ברגישות ובנחישות". כל מי שחזה במצעדי החיילים בגוש קטיף במדים השחורים כשסמל המדינה על דש בגדיהם ועל כובעיהם, בצוותים המשולבים של שוטרים וחיילים במחסומים, אשר יחד רדפו את מיטב הנוער - כ"מסתננים" וכ"שב"חים", תָּמֵהַּ: איך נעשה הפלא הזה. איך הוסב צה"ל להיות צבא גירוש? כיצד הֹאַטמו מפקדים וחיילים?
מיזם "הכנות מנטאליות למשימת ההתנתקות" היה מערך הסבה - נפשית ואידיאולוגית, לכלל צה"ל, כך שיבצע את פקודת גירוש היהודים מחבל עזה וצפון השומרון במסגרת "תכנית ההתנתקות". סה"כ, עברו כ-60,000 חיילים ומפקדים את "ההכנה המנטלית", כאשר כ-42,000 מהם השתתפו בפעול במעשה.
עו"ד אביעד ויסולי מנמק את אי-חוקיות השימוש בצה"ל להריסת בתי יהודים ביהודה ושומרון, בין השאר ע"ס פסיקות בג"ץ. ובין השאר נטען בחוו"ד: בג"ץ קבע כי ניתן להשתמש בצה"ל, מעבר להגנה על המדינה, אך ורק להשגת "יעדיה הבטחוניים לאומיים של מדינת ישראל". בג"צ 7455/05 - הפורום המשפטי למען א"י, "קבוצת המשפטנים תשס"ה" ואח' נ' ממשלת ישראל ואח': "בנוסף לכוחו של צה"ל לפעול להגנת המדינה, הוא רשאי לפעול גם להשגת יעדיה "הבטחוניים-לאומיים"." הוראות שניתנו על רקע פוליטי, ממניעים ולשם השגת מטרות פוליטיות ברורות, כמו הריסת מאחז או בית במקום כלשהו, אינן יכולות להיחשב "יעדיה הבטחוניים – לאומיים" של מדינת ישראל, ועל כן אין לצה"ל סמכות למלא אותן. מכאן שפקודות הניתנות לשם יישום הוראות אלה הן פקודות בלתי חוקיות בעליל !
אפתח בסיפור קטן: בתחילת תש"ח החליטו נבזי 'ההגנה' לבצע שוב "סזון". כנראה, חסר להם בידור. המנוולים חטפו כמה אנשי לח"י ואצ"ל בחיפה, ועינו אותם. זו הייתה דרכם של הפושעים לתרום להקמת המדינה. בתגובה חטף לח"י את יוסף רוכל-אבידר – מבכירי המפקדים ב'הגנה' ולימים אלוף בצה"ל. התוצאה – אנשי לח"י שוחררו חבולים מידי הפושעים, שרצחו איש אצ"ל (ידידיה סגל הי"ד), שעינו, כנראה, בעת מעצרו בידיהם.דוד המלך הקדים את כולנו במסקנה הנכונה – "עם חסיד תתחסד, עם גיבור תיתמם. עם נבר תיתבר. עם עיקש תיתפל ..." (שמואל ב' כ"ב, כ"ו-כ"ח).כלומר, לו היה סירוב פקודה נרחב, המדינה הייתה רועשת, והפשע האיום, שעוד לא גמרנו לשלם את מחירו הנורא, היה נמנע – כשם שאנשי לח"י שוחררו מיד רודפיהם הרשעים והפחדנים בתש"ח.לכאורה, לממשלת הזדון והשחיתות של שרון הייתה הזכות להחליט לגרש את יהודי קטיף מבתיהם. לממשלה יש זכות גם להוסיף יום תשיעי לשבוע, אך האם אדם מן היישוב – יהודי, שעמו יקר לו – חייב להיסחף במרוצת עדר הקרנפים?!
מתוך תשובת גדי: נפתח בשבח: עמידתך על עקרון שלאורו (או חשכתו) עשית את מעשיך, גם 7 שנים אחרי ומול כל ההוכחות על היות המעשה פיגוע לדורות, ראויה לציון. אני מצדיע לעמידה זו. מצדיע, כמו שאני מצדיע לחברי ה"וועד האנגלי לכדור הארץ שטוח" על עמידתם על האמת שלהם. כן, מסתבר שיש איזה 20 לֵצים כאלה, שדוחים בשאט נפש את כל דברי ההבל על היות כדור הארץ כדור, ומתכנסים מידי שנה לכנס חיזוק שנתי. בכנס, הם מתדלקים את עצמם על היות כדור הארץ שטוח, באותו להט שאתה, ינון, מהלל ומקלס את גירוש ה"התנתקות". מתוך תשובת רותי: ואולי פשוט שינון זעפרני יקרא את יאיר לפיד כעבור שנתיים מהגירוש: "דברים שאי אפשר היה לומר בזמן ההתנתקות: זה מעולם לא היה קשור לפלשתינים, לדמוגרפיה, לשאיפה להסדר שלום, לתשישותו היחסית של צה"ל או לכל אחד מההסברים שניתנו לנו (ונסתרו שוב ושוב). המניע היה אחר לגמרי.מטרת העקירה הייתה ללמדם שיעור בצניעות ואולי גם בדמוקרטיה
בין השאר, לאחר דיווח קצר על פרוייקט ההכנה המנטלית, מדווח על מאמר שפורסם לפני חודשים אחדים, ובו מספר קצין חיל האוויר שהשתתף בעקירה, כיצד הוא ראה את ניסיונות העקורים לשכנע קצינים וחיילים לסרב לפקודת הגירוש ולהניא אותם מביצוע הפקודה. קצין זה מתאר את תגובתו לשימוש במוטיבים יהודיים, לנסיונות להשוות את הגירוש לזוועת השואה, לנסיונות להאהיב את המגרשים במגורשים, ובכלל איך התקבלה המחאה - לאחר שנתפסה כמחאה נטו, ולא כנסיון למנוע את הגירוש, ע"י המגרשים.
רון פרסלר מביא ב'הארץ', ב-06.08.2010, יומן של קצין "מפנה" ב"התנתקות"; קצין מח"א, בכותרת: 'להתנתק מהרגשות להתחבר לזיכרון'. ביומן פורס הקצין ה"מפנה" את ראייתו את מחאת המגורשים והכתומים. לטענתו, נכונותו לבצע את הגירוש לא באה מ"ההכנה המנטלית", ואם הכנה זו תרמה במשהו, זה היה בבוז שהיא מילאה אותו מול נסיונות המגורשים והכתומים להציג מולו סבל, ולפנות אל הלב היהודי שבו. יתרה מכך, לראייתו, נסיונות אלו דווקא העידו על צביעות: על הצגה של סבל של אנשים שבעים שמנסים לעבוד עליו, ולא על עוול אמיתי ולא על זוועה אמיתית ולא על היות הגירוש פשע אמיתי. לתשומת לב כל נאמני האומה, הארץ וההתיישבות !
רון פרסלר מביא ב'הארץ', ב-06.08.2010, יומן של קצין "מפנה" ב"התנתקות"; קצין מח"א: 'להתנתק מהרגשות להתחבר לזיכרון'. זהו זכרון של צופה לא מעורב: לא מנוכר במיוחד, אבל בודאי לא אחד שמזדהה עם האומה והארץ, ההתיישבות והציונות, האנשים אותם בא לגרש, והצדק והמוסר היהודיים. עכשיו, ממרחק 5 שנים ולאחר שכישוף 'ההכנה המנטלית' לא קושר אותו יותר, הוא מסתכל בהשתאות על הטמטום, אך רואה זאת - לכל היותר - כמו מסע לחוויה הזויה ללא פשר. אך ל"וידוי" זה חשיבות רבה: אש השליחות היהודית והציונית לא מפעמת ברוב הציבור הכללי - גם אם רובו הגדול רחוק מלהיות סמולני ושונא יהודים, ולכן, ניסיון לעורר בחיילים הנמנים על ציבור זה, התנגדות המונית למשימת גירוש - התנגדות שמבוססת על הכרה יהודית ומוסרית, הוא דון-קישוטי. קיצור תובנותי - בסוף המאמר.
תגובות: -1  צפיות: -1
תוצרי "ההכנה המנטלית" מומחשים בשני סרטוני תדמית של גדוד נ.מ. גלבוע ב"התנתקות". הסרטונים מראים את החיים הטובים בהכנות למעשה, את הכֵּיף שבאימונים ובביצוע "המשימה", ואת שמחת מפקדי הגדוד וחייליו לביצוע "משימתם". הסרטונים ממחישים את השגת "הניתוק הרגשי" ב"הכנה המנטלית". הם הופקו ביוזמת יחצ"ני ה"התנתקות" בצה"ל ודובר צה"ל, ופורסמו על ידם ב-youTube. דובר צה"ל הוריד אותם משם לאחר התבהרות תוצאות מלחמת לבנון השניה. אזהרה: לא מומלץ לצפות בסרטונים על קיבה לא-ריקה!
"שטיפת המוח" נועדה להביא את קציני צה"ל וחייליו, לציית לפקודת הגירוש והחורבן. התכנות לציות הוחדר תוך שימוש בטכניקות פסיכולוגיות ידועות ומוכחות. זו היתה חבילה משולבת, שבה "ניתוק רגשי", כניעוּת לסמכות, והקניית תרגולות נוגדות-טבע - בגניבת דעת, הוטמעו, כשהן מוסוות בהצדקות כאילו אידייאולוגיות, ובפוסט-מודרנה מבלבלת ומסרסת.
הפסיכיאטר ד"ר יוסי הטב מגיב בעת המעשה עצמו, כאיש מקצוע וכנפגע גם יחד, לארשת הפנים הקפואה של החיילים שתוכנתו לניתוק מנטלי.
מפקדים בכירים ופסיכולוגים שיזמו את שטיפת המוח לפני הגירוש היו מודעים לבעייתיות של השתתפות צה"ל במשימה שאינה ייעודו. לכן היה צורך להציג "אין ברירה". "הצבא אינו בוחר את משימותיו, והוא פועל על-פי חוק וכפוף להכרעות הממשלה" היה לכאורה נימוק כזה. התרמית היתה, שצה"ל יזם את תכנית שטיפת המוח זמן רב לפני החלטת כנסת, ובחר להפוך לכוח שיטור נגד אזרחים יהודים, עקב השתלטות אידיאולוגיה פוסט-ציונית עויינת, עליו.
 צה"ל: ירי על מתנחלים "רק בלית ברירה"יום שלישי, 12 ביולי 2005, 6:10 מאת: עמוס הראל ויהונתן ליס, הארץהפרומו: "מסמך צבאי שגובש ע"י מפקד המכללות ופרופ' אסא כשר מציג את הקוד האתי של הצבא בעת ההתנתקות: אם חיילים יעמדו בפני סכנת חיים, עליהם להגיב כאילו עמדו מול עבריינים ולא מול מחבלים"
בשטיפת המוח ("הכנות מנטאליות") לחיילים ולשוטרים יושמו בהצלחה שיטות פסיכולוגיות ידועות ממחקרים בפסיכולוגיה, שהעלו כי ניתן לתכנת אדם לרובוט שיבצע דברים איומים – המנוגדים להכרתו ולטבעו, כמעט ללא קושי. זאת בהינתן התנאים המתאימים (זמן, מימון, אוטוריטה וכד'), "גם מטאטא יורה". בתרחיש גירוש ה"התנתקות", תנאי קדם לכך היה השנאת האובייקטים המיועדים לגירוש.
הרב בני לאו משבח - בשיחת וידאו לחיילי צה"ל הדתיים, את הציות לפקודת הגירוש, בנימוק שהיא חוקית וחוקית בעליל. למרות כל מיני דברים לא "נקיים" שיש בה.
תגובות: -1  צפיות: -1
שטיפת המוח במשך החודשים שקדמו לגירוש ("הכנות מנטאליות"), ואשר במרכזה המטרה לגרום לציות חסר אבחנה וטוטאלי לפקודת הגירוש, לא הסתיימה עם תחילת הגירוש בפועל. לכל גדוד נצמד פסיכולוג בעת הביצוע, למניעת חריגה מן השורה, ולו של חייל אחד מה-40,000 שהשתתפו.הפסיכולוגים היו זרוע אחת שאחזה בכל חייל וחייל, כאשר השנייה,בתנועת מלקלחיים, הייתה- הפיקוד הצבאי הגבוה. מפקדים שלחמו במלחמות ישראל וסיכנו את חייהם למען קיום מדינת ישראל,  קיבלו עליהם, לפתע פתאום, אידיאולוגיה הפוכה לזו שהייתה ביסוד הנכונות שלהם להקרבת חייהם עד אז. 
צה'ל לא בוחר...   |  השנאת המתנחלים   |  המשימה חוקית   |  ציות. ציות. ציות.
תרגולת הסטת-המבט ממגורש מוחה ו/או ממפגין/מפגינה כתומים, וטכניקת אטימת העיניים היו תרגולות יסוד בהסבת צה"ל לכוח-שיטור-מוכוון-גירוש-יהודים , לביצוע ה"התנתקות". תרגולות אלו באו ע"ח אימוני לוחמה בסיסיים: אימוני פרט ואימוני יחידה: פזצט"א והסתערות כיתה, מחלקה ופלוגה.
מחקרים רבים, החל משנות הששים בדקו, בדרך של ניסויים מעבדתיים שיטתיים, טכניקות ומשתנים שונים, אשר הוכחו כיעילים בהבאת אנשים נורמליים לבצע מעשים המנוגדים באופן מובהק לרצונם, לערכיהם, לאמונותיהם ולחינוך שלהם. התוצאות הדהימו את החוקרים ואת כל העולם התרבותי. הוכח באופן מדעי שניתן, בתנאים מסוימים, להפוך אנשים מוסריים למבצעי פעולות אכזריות ביותר. תנאים וטכניקות אלה יישמו הפסיכולוגים הצבאיים אחת לאחת בהכנת החיילים והשוטרים הישראליים לביצוע גירוש קטיף.
הידיעה מובאת כאן כלשונה, מאתר "הקול היהודי", כתבה של אלחנן גרונר, שם: "מורים בבית ספר בשומרון גילו כי הפסיכולוג העומד בראש יחידת מהו"ת של המועצה - מתן פורת, שעסקה בהכנת התושבים לקראת הגירוש, הנו פסיכולוג צבאי שהתנדב להיות חלק ממערך ההכנה המנטאלית בגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. בהנהלה הודיעו כי לא יסכימו שכף רגלו תדרוך עוד בבית ספרם. מהמועצה האזורית שומרון נמסר כי הנושא בבדיקה. ..". הערת מערכת אתר 'ההכנה המנטלית': פסיכולוג הנדון מופיע בדוח ההכנה המנטלית' - עמ' 206 - נספח 'שמות של פסיכולוגים ויועצים שהשתתפו ב"הכנות המנטליות"'. אין בכתבה כאן התייחסות לשאלה העקרונית: 'האם מקצועיות ו/או יושר ו/או מסירות של פסיכולוג שמים בצד את לקיחת החלק ב"הכנה המנטלית"?'
10:37 (06/07/12) gadi eshel
מרים שפירא העירה ששמה שורבב בטעות לחוברת שהוצאה ע"י מנהלת סל"ע לפני הגירוש, ושנערכה ע"י פרופסור מולי להד. האישור הרשמי על כך מטעם מנהלת "תנופה", שמחליפה את מנהלת "סל"ע, הגיע היום ורצ"ב.
הפסיכולוגים - סא'ל יותם אמיתי ורס'ן הדס מינקה ברנד, דבקים במשימתם מאז "ההכנה המנטלית" ל"התנתקות": לפתח את צה"ל כארגון מוכוון משימה מחורבנת (מלשון: חורבן). משימת גירוש יהודים מבתיהם ומנחלתם בארץ ישראל. לפי אובססיביות העיסוק והפריון המאמרי, נראה שזו משימה ב-full time job. במאמר ב'מערכות' 429, מ-02.2010, הם ממחזרים בערגה את ההונאה שעשו אז, ב"הכנה המנטלית", וקושרים אותה עם הטבעת 'אלטלנה' ועם טיהור סיני מיהודים בעת מסירתו למצרים, כחלק מ"הסכמי השלום" עם סאדאת. הפעם הם נותנים מפרט לשבירת רצון חיילי צה"ל לבצע משימות גירוש יהודים בניגוד ליעודם, הכרתם ורוח צה"ל. במפרט זה, מושג ה"שיחדש" מההכנה המנטלית ההיא - "חיילים מתקשים" (קרי: חיילים מוכווני ערכי צה"ל), הוא כבר נתון. נתון שמולו יש להלחם, ואותו לנטרל ב"הבה נתחכמה". לא מובהר במאמר מי הטיל עליהם משימה זו, וע"ס מה הם מקדישים כספי ציבור יקרים ללוחמה פסיכולוגית זו.
ד"ר אמירה דור הגישה ערעור על החלטת וועדת התלונות של משרד הבריאות שלא לדון בעבירות האתיות של הפסיכולוגים עומר ואלון. להלן מכתב הערעור, כולל כל הנימוקים וההמקורות כנספחים.
לפני שנתיים התלוננה הפסיכולוגית ד"ר אמירה דור, מצוות המצ"ח, בפני גב' ימימה גולדברג - מנהלת פנקס הפסיכולוגים של הפ"י (הסתדרות הפסיכולוגים בישראל), על שני פסיכולוגים שיזמו ותכננו את "ההכנות המנטאליות למשימת ההתנתקות" (שטיפת המוח שנעשתה ל-60,000 חיילים ושוטרים לקראת גירוש קיץ תשס"ה), וגם השתתפו בהן בפועל. לאחר סדרת תרגילי השהייה, תקועה התלונה כעת, זה 4 חדשים, בוועדה, וזאת דווקא לאחר שהמידע על מעורבות "הקרן החדשה" בכל הפרוייקט - אומת!
הויכוח המקצועי סביב מעורבות של פסיכולוגים ואנשי בריאות הנפש בהכנה של המתיישבים בגוש קטיף וצפון השומרון לגירוש "ההתנתקות" שהיה בשנת 2005, מתחיל להתעורר. מול גישת הציות המוחלט לצו השלטון, שבה איש בריאות הנפש מקבל על עצמו להיות 'בורג מבצע' ומצמצם את תפקידו ל"מיזעור נזקים", מוצגת הגישה השניה - גישת 'החובה להאבק בעוולה'. גישת 'הבורג המבצע' גורסת: "נקבע שבניסוי נותנים שוק חשמלי לתלמידים שמפשלים, אז אני לא מתווכח עם זה". בבסיס גישת 'החובה להאבק בעוולה', לעומת זאת, אמונה שאפשר לעצור החלטה מרושעת ומטומטמת, חובה לעזור לקורבנות לסכל את הרעה שבאה עליהם, וידיעה, שעצם המאבק בסיכול הרע, הכרחי. הכרחי לבריאות הקורבנות והכרחי לבריאות כלל החברה!
פסיכולוגים אמורים להיות אחראים לקהילה ולחברה בה הם עובדים וחיים ולתרום לרווחת בני האדם. כמו כן אמורים הפסיכולוגים לפעול לקידום רווחתם הנפשית של לקוחותיהם. "לקוח -... (הינו) כל מי שמבקשים בעבורו התערבות פסיכולוגית". כך, גם החיילים וגם המתיישבים, בהם בוצעה העקירה, הינם לקוחות של הפסיכולוגים המדריכים אותה. החיילים, אשר רובם גילו התנגדות מצפונית לביצוע העקירה, גם כאשר עמדותיהם הפוליטיות היו בעדה, קיבלו, בלי ידיעתם ובלי הסכמתם, טיפול פסיכולוגי כפוי וסמוי. הטיפול - "ההכנה המנטאלית", ניטרל את התנגדותם, והביאם למצב של ניתוק רגשי. מצב אשר אפשר להם לבצע את העקירה.
ההכנה המנטלית הציגה בפני החיילים עולם של נימוקים וצידוקים למשימה הבלתי שגרתית והקשה לעיכול שהוטלה עליהם. צה"ל והמדינה דיברו על ערכים, חוקים, דבקות במשימה, עובדות היסטוריות, נחישות, רגישות, יחס הוגן ל"מפונים" ועוד. בחינה של המרקחת מעלה כי היא נועדה לבנות מוח חדש שיצדיק את גירוש כל תושבי המחוז מבתיהם, ויסיר פקפוקים ומעצורים ממי שאמורים לבצעו. הכוונה האמיתית מתוארת ע"י הפסיכולוגים שתכנתו את שטיפת המוח. 
 מעבר ליישום טכניקות פסיכולוגיות מוכחות בשטיפת המוח, רוכך מוח חיילי צה"ל ומפקדיו במערכת הונאה לגבי העובדות, ולגבי תפקידם ושליחותם. אלו הוטמעו בעזרת "שיחדש" - שפה חדשה שעצם השימוש בה השתיל מציאות חדשה במוח מפקדי צה"ל וחייליו. "שיחדש" הוא לא רק מושג מ-"1984" של אורוול, הוא המושג ממש בו השתמשו טכנאי שטיפת המוח.
מעשה ה'התנתקות' בכלל וה'הכנה המנטלית' לביצועו בתוך כך, אינם רק קומבינה פוליטית או כשל איסטרטגי, אלא מימוש של תרבות ואידיאולוגיה. תרבות ואידיאולוגיה המנוגדות למוסר היהודי ולהוויה היהודית בכלל, ולציונות בפרט. "פוסט-ציונות": תרבות ואידיאולוגיה שצמחו כמוטציה יהודית וישראלית לזרם תרבות עולמי: הפוסט-מודרנה.
צוות המצ"ח קורא, בעקבות "הודאתו" של דן הראל הפורש מצה"ל בכך שידע והזהיר מהיווצרות חמאסטן, למנות ועדת חקירה חיצונית בלתי תלויה לחקור את "ההכנה המנטלית". "ההכנה המנטלית" אותה יזם דן הראל, שבוע לאחר הכרזת שרון על "חזונו" החדש - טיהור גוש קטיף מיהודי. יוזמה פרטית שלו. כולה פרטית! זאת כאשר לאף אחד לא היה ברור איך בכלל לאכול את היציאה המפתיעה של שרון, ולמרות שהוא - דן הראל - ידע מה תעולל !
תגובות: -1  צפיות: -1
ביום ד', 17.03.2010, יוצאת כיתה לשיעור מד"ס בפאתי שכונת אבו סנינה בחברון, בשטח H2, ממזרח לחניון האוטובוסים שליד מערת המכפלה; שטח בשליטה צה"לית מלאה. הכיתה יוצאת לריצה עם רובה אחד, וטועה בדרך, עם שלא עוברת לשטח שאינו בשליטה רשמית של צה"ל. או אז שואל ה-מ.כ. "פלשתיני" מקומי, איך הוא מתקן את הטעות, ואותו "סַאחֶב" שולח אותו (כמובן), ללוע השבאב. הכוח מותקף ע"י המון "פלשתיני" וחוטף 'כאפות' ושאר מיני מכות והשפלות, תוך שהוא נמנע משימוש בנשק, עד שנעלי החיילים נשדדות והם נמלטים מזירת האירוע. תוצאות: 3 חיילים פצועים קל (פיזית), חייל נזקק לטיפול נפשי, אובדן כושר ההרתעה בגזרה ובכלל.
פצל"ם - פעולות צבאיות לא מלחמתיות (MOOTW) ‏‏הוא שינוי בייעוד צבאה של מדינה, ממשימות שהן סיבת-הקיום שלו - מלחמה באויב והגנה על המדינה, למשימות שאינן כאלו. במדינה לא-דמוקרטית, מובנה הפצל"ם מראש במשימות הצבא, ככח לשמירה על האוליגרכיה השלטת, ובין משימותיו אז: הגנה על המשטר, דיכוי קבוצות אופוזיציה, חינוך מגזרי אוכלוסיה או דיכוי זהות ו/או מחשבה עצמאית שלהן.
ב'הכנה המנטלית ל"התנתקות"' הוסב צה"ל ל'פצל"ם'. פצל"ם = "פעולות צבאיות לא מלחמתיות". זהו שם מכובס לכח שיטור מוכוון גירוש יהודים מבתיהם ומאדמתם ונכון לריסוק קהילתם ומשפחתם. הכל בעצה סמולנית. אבל, פצלו"ם צה"ל, לא היה יכול לעבור ללא השפעות מרחיקות לכת על זהות צה"ל ועל כושרו הלחימתי. בזאת מעבר להגיון המעשה, מוסריותו או חוקיותו.
פצלום צה"ל לביצוע ה"התנתקות", מצגת, 06.2008, ד"ר גדי אשל
הסבת הזהות שנעשתה לצה"ל ב"התנתקות" היא הסיבה הישירה והעיקרית לכשל לבנון 2. היא דרסה את רוח צה"ל
המבצע הצבאי לגירוש יהודי חבל עזה וצפון השומרון מבתיהם זיגזג כל הזמן בין היותו מבצע צבאי לבין היותו אך "סיוע לאחים" (כד'ברי השיחדש האורווליאני). הפן הלוחמתי-צבאי היה הכרחי מעצם היות צה"ל צבא. כדי למנף פן זה, הוכנו - בין השאר - מדליות למשתתפים בגירוש. אלו חיזקו את שפע הציוד ואת שלל הפיתויים והשוחדים האחרים שהועתרו על החיילים, ע"מ שיעשו את הגירוש "ברגישות ובנחישות".
במסמך של אוגדת יהודה ושומרון - "כלים למפקד 2008" שב תא"ל נועם תיבון להנחות את מפקדי צה"ל באוגדה להיות פצל"ם לגירוש יהודים. בפרק "משימות אכיפת חוק במסגרת אוכלוסיה ישראלית" פותח תא"ל תיבון ומכריז: "אחד מתפקידיו של הצבא ביהו'דה ושמורון הוא לממש את ריבונות המדינה באמצעות אכיפת שלטון החוק" וברוח ההתממות בהכנה המנטלית ב"התנתקות" ש"הצבא אינו בוחר את משימותיו", הוא מזכיר שמשימות כגון "פינוי מאחזים וישובים(!), גוררות לעיתים עימותים בין מתישבים וחיילים". מתי הוחלט על משימת "פינוי" ישובים ביהודה ושומרון שנועם תיבון "מכין מנטלית" את מפקדי צה"ל להתפצלם בה?
קצין בבית ספר לקצינים - בה"ד 1, שהשתחרר מצה"ל לאחרההתנתקות, הוכר כנכה צה"ל לאחר שחלה בתשישות כרונית בעקבות האימונים לקראת גירוש ה"התנתקות". ועדת הערעורים הרפואית הכירה בכך ש"הלחץ הנפשי בו היה באותה תקופה גרם להתפרצות המחלה"
ככל שהאנשים מזהים את המלכודות אשר מהן אין יציאה, נזהרים מלהיכנס אליהם ומוכנים נפשית ופיזית יותר לעמוד בפיתויים ובאיומים, הסיכוי שלהם לבצע מעשים בניגוד לרצונם ואמונתם, פוחת. 
ספרה המרתק של רותי איזיקוביץ חושף את הלם הגירוש. גירוש חסר פשר. גירוש, שנקרא באכזריות מכובסת: "התנתקות". גירוש, שאינו עוזב גם שש שנים אחרי. השאלות בספר אינן מרפות: האם ייתכן שבדמוקרטיה הישראלית נערכו ניסויים בבני אדם בלא הסכמתם? האם הייתה ה"התנתקות" כר הפעולה לניסויים אלו? האם חוללו קציני צה"ל ב"התנתקות", הפיכה צבאית, או שרק "מילאו פקודות" ? האם החברה היהודית בא"י נשארה, אחרי ה"התנתקות", כשהייתה לפני כן? האם צה"ל - צבא שהוסב לכוח-שיטור-מוכוון-גירוש-יהודים ב"הכנות מנטאליות" אינטנסיביות ומימש הסבה זו במעשה הגירוש, נשאר "צבא הגנה לישראל"? האם "ההכנות המנטליות" בהן נשטף מוחם של 60,000 חיילים ושוטרים ע"י עשרות פסיכולוגים וקציני צבא במשך שנה וחצי, היו ונעלמו מן העולם? המחברת מספרת את סיפוריהם של מתיישבים וחיילים כפי שנחוו על ידם. זהו סיפור של ירידה לתהומות איבה שנענתה אך באהבה. סיפור של ערכים שהשתבשו, שקרים, הונאות, שוחד, איומים ואלימות, כנגד חלוצי המפעל הציוני; מתיישבים וחיילים. והכל כחוויה אישית. מול ה"ניתוק הרגשי" אותו הזריקו לחיילי צה"ל ב"התנתקות", מציב ספר זה את החוויה הרגשית הבלתי עקירה. בַּלָּהָה, שלא נותנת מנוח. אם מחקר המצ"ח (הכנה מנטאלית - צוות חוקר) – "ההכנה המנטלית לביצוע ה"התנתקות" ושברה בצה"ל" - חשף את ה"איך": איך נעשתה ההסבה ואיך נעשה הגירוש, מביא ספר זה את שברה של ה"מה": שברה של ההונאה הגדולה אצל הקורבנות. ושברה הוא זכרון חי ומניע. זכרון מחייב. זכרון שהולם ללא הרף: "לא עוד"!
בעודנו כואבים את אסונם המתמשך של מגורשי גוש קטיף, נעלם מעינינו פצע פעור נוסף בחברה הישראלית: אסונם של לובשי המדים הצעירים שנחשפו למניפולציות פסיכולוגיות, לקראת שילוחם במתיישבים היהודים. אחר השתתפותם בגירוש, הופקרו כשהם נושאים בנפשם אשמה שהועמסה עליהם שלא ברצונם.
דר. נדב שנרב ערער על האמינות המדעית של ממצאי המחקר, ב'נקודה', גליון כסלו תשסט
פרוייקט "הכנות מנטליות לביצוע ההתנתקות" הוגדר ע"י אלוף פיקוד דרום - דן הראל, מיד לאחר נאום הרצליה של שרון, בדצמבר 2003. מטרתו היתה להסב את צה"ל להיות כוח שיטור מונחה גירוש יהודים, ומוכוון דבר אחד בלבד: ציות.
דוחות   |  מאמרים ופרסומים   |  מצגות וסרטונים
אברהם בנימין - התסריטאי והיוצר של הסרט "זוהר הרקיע" - סרט עלילתי על רקע "ההכנה המנטלית", כותב על הסרט שיצר ב-"הקול היהודי". הכתבה ממחישה כצד ההיסטוריה שעוד בוערת וחיה, נעשית חיה ובוערת עוד יותר, עם הסרט !
הסרט 'זוהר הרקיע' צובר תאוצה, רותי איזיקוביץ
מסתבר ש"ההכנה המנטלית", כחלק מכל מעשה ה"התנתקות", היא לא מעשה שחלף ועבר. גם למי שסבר שמיזם בלהות זה היה חד פעמי בתולדות ישראל. קודם כל, את ההיסטוריה אי אפשר למחוק, מעצם הגדרתה. אפשר אולי לנסות ולסלף אותה, אך את עצם קיומה אי אפשר להכחיש, והיום, הזעם והקבס שגורם מעשה זה, ממשיך להלהיט את תובנת העולם שלנו. גם הסמול, מנסה להיבנות מהצלחת שטיפת המוח ההיא. במלאת 8 שנים ל"התנתקות" ליקטנו מספר תגובות וחפירות בנושא.
עלינו לבדל שלושה מעגלים בפשע הגירוש: המעגל המחליט, המעגל המתכנן והמעגל המבצע. על מקבלי ההחלטות חבל להכביר מילים: אלו, ובעיקר נוכלי "כעומק החקירה כן עומק העקירה", הוציאו עצמם הלכה למעשה מהעם היהודי. המעגל המתכנן: אלו ציוותי הפסיכולוגים ומהנדסי שטיפת המוח להמונים אשר תכננו את מעשה הנבלה של "ההכנה המנטלית" תוך שהם צובעים אותה במנות גדושות של מתק שפתים נכלולי. אנשים אלו חייבים, אבל חייבים, לעמוד לדין ולשלם על פשעיהם כנגד המתיישבים והעם היושב בציון כולו. המעגל המבצע: אלו הם החיילים שטופי המוח אשר שימשו כבובות מרקדות בקצות החוטים בידי נוכלי המעגל המתכנן והמעגל המחליט, במחזה הסוריאליסטי והנפשע של הגירוש. למהנדסי שטיפת המוח חברו שופטים עליונים שטופי אג'נדה שמאלנית קיצונית וברוני תקשורת לאומית; מהרדיו, מהעיתונות ומהטלביזיה. אלו סיממו את ההמונים, כפי שהורו להם נוכלי הגירוש. כל החבורה הרעה הזו חייבת לתת את הדין על מעשיה, כדי למנוע פשע כזה בעתיד.
בראיון תמציתי וקולע, מזכיר הרב את נפגעי "ההכנה המנטלית" והגירוש, שעדיין, כיום, יותר מ-4 שנים אחרי הגירוש, נושאים את הטראומה ונמצאים בטיפול פסיכולוגי
"צה"ל פשוט משגע את עצמו" - אומר ראש מחלקת מדעי התנהגות בצה"ל לשעבר, אל"מ גדי אמיר. "דן חלוץ היה מינוי שלא יכול להתקיים בצבא בעידן של מלחמה"
שנה לאחר הגירוש התאסף צוות אנשי אנשיי הימין שביקש לפצח את הנוסחה הפסיכולוגית בה השתמש צה"ל על מנת להכשיר את חייליו לביצוע משימה שנגדה כל רגש והיגיון
חוברת מחקרים בפסיכולוגיה צבאית מלמדת שההתנתקות וההכנות לה הכניסו את צה"ל לבלבול מושגי, והפכו אותו לכלי פוליטי
תגובה למאמר המערכת, שבסופו הובעה תקווה ששלטון חדש יעביר את אותו צבא לשלב חדש בהתפתחותו. אין לתקווה זאת על מה להסתמך...
מג"ד שהשתתף בפינוי מודה: "הרגישות שלי היתה מזויפת". רוב החיילים ששובצו בהתנתקות השתייכו למעמד הצבאי הנמוך
 
מתוך ערכת "ההכנות המנטליות": " ההכנה המנטלית… נועדה לתת לכם את הכלים לפקד על משימת ההינתקות… בהינתקות יהיו המפקדים לפנים, יובילו ויפקדו על חייליהם תוך שהם נותנים דוגמה אישית בראש הכוח ובמוקדי החיכוך… הכנת הכוחות למשימת ההינתקות בנויה על הכנה מנטלית שנועדה להכין את החיילים באופן מנטלי ורגשי לפינוי ובמקביל הכנה פיסית שנועדה לתרגל את החיילים למשימותיהם בהינתקות"
הרב ישראל אייכלר מראיין את ד"ר אמירה דור ברדיו 'קול חי', בתכנית כנסת ישראל ב-22.12.2009, על הגילוי שהפחדת רבני ה"הסדר" ושיתוקם, נעשו עפ"י תכנית לוחמה פסיכולוגית. לוחמה כזו ששיתקה את ההתנגדות לגירוש ה"התנתקות". הרב נחרד מהגילוי שמאחורי מסת החיילים הצועדים בתבנית פלנקס בגוש קטיף, ומאחורי סמלי ישראל שעטפו אותם, ומאחורי המדים השחורים שנועדו להמם ומאחורי הדיבורים על "קדושת המדינה", עמדה בסה"כ לוחמה פסיכולוגית "שטנית" (וזה במילותיו של הרב אייכלר!).
המחקר נעשה ע"י צוות רב תחומי בן 11 חברים. היוזמה לעשייתו החלה כחצי שנה לאחר הגירוש, עם הצטבר ממצאים על הסבת צה"ל לכוח שיטור מוכוון גירוש יהודים במעשה "ההכנה המנטלית", וקיבל משנה דחיפות עם התגלות פרי הבאושים של הכנה זו, במלחמת לבנון השניה.
ד"ר אמירה דור, פסיכולוגית קלינית מרעננה שנקלעה לנוה דקלים בימי הגירוש, חזרה משם פוסט-טראומטית. שנה וחצי מאוחר יותר, חברה לצוות שחקר את ההכנה המנטלית לגירוש. פרטי ראיון עם עופרה לקס מעיתון "בשבע", כ"ד תמוז, תשס"ט - 16.07.09, גליון 351
הוועדה שבדקה את התלונה, כצפוי, לא מצאה מקום לפתוח בחקירה משמעתית נגד הפסיכולוגים נחי אלון וחיים עומר, ונגד ד"ר עוזי בן שלום, בהקשר למאמרו על הכשרת כוחות הבטחון למעשה ההתנתקות. עם זאת, "הוועדה רואה בחיוב את יוזמת מחלקת מדעי ההתנהגות בצה"ל לגבש קוד אתיקה עבור פסיכולוגים העוסקים בייעוץ ליחידות צבא"
בעקבות הדחתו מצה"ל של חייל קרבי שסירב להשתתף בתרגיל הדמיה של גירוש יהודים מבתיהם (גורפינקל), להלן פנייה לשר הבטחון בנושא: האם צה"ל שב לטחון מוח חיילים ב"הכנה מנטלית" חדשה לגירוש יהודים? האם הכנה זו נעשית שוב בחסות דגל נכלולי: "צה"ל לא בוחר את משימותיו"? האם צה"ל חוזר להיות פצל"ם?
שתי השאילתות הוגשו ב-11.06.2008 ושתיהן נענו "במסלול מהיר", חצי שנה אח"כ(!). תוכן המענה הוא מופת ללעג יהיר ומשפיל, בעצם העובדה שהוא מקפיד על כך שאין קשר בין השאלה לתשובה.
תלונה כנגד הפסיכולוגים נחי אלון וחיים עומר, על כך שהשתתפו בתפקיד מדריכי- על בהכנת החיילים והשוטרים לביצוע גירוש היהודים מגוש קטיף באוגוסט 2005, הוגשה ב-21.09.2008, למשרד הבריאות. עותק הוגש גם לוועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. התלונה הוגשה ע"י ד"ר אמירה דור ועוד 41 בעלי מקצוע אקדמיים מובילים, ממגוון דיסציפ לינות. תשובה - לא-מפתיעה - של הסתדרות הפסיכולוגים, התקבלה ב-08.05.09. ד"ר אמירה דור מסבירה לאראל סג"ל את מהות התלונה בראיון רדיו, 17.05.09.
הצוות   |  על המחקר   |  פעילויות ודיווחים
The main mystery that concerned us in writing this report was: how were tens of thousands of IDF soldiers brought to a state where they would march in tandem, look at the surroundings with the frozen stare of a robot, and throw family after family from their homes and their secure lives? And, as it were, they did this with "sensitivity and determination."
בקליפת אגוז
מיזם "ההכנה המנטלית"
הצד המשפטי
שטיפת המוח
טכניקות פסיכולוגיות
הפסיכולוגים במיזם
"שיחדש"
אוסלו והפוסט-מודרנה
הסבת צה"ל ל-'פצל"מ'
היחס לשירות
ההכנה לגירוש - שוברת
לא עוד: חיסון מנטלי
ממצאים
דוחות, מאמרים, מצגות
הסרט "זוהר הרקיע"
דיון ציבורי
המצ"ח
צור קשר
Mental Preparation
חדש באתר
 
הפסיכולוגים שעשו את ה"הכנה המנטלית" והסבו את צה"ל לכוח שיטור מוכוון גירוש יהודים, פורסים כאן את סיפור העבודה, 5 מאמרים מלומדים שמתפרשים ע"פ 273 עמודים !
 
 
 
 
 
 
רותי איזיקוביץ, חברת צוות המצ"ח וחלוצת מחקר "ההכנה המנטלית להתנתקות", מעלה את ספרה - "תכלית ראויה" להורדה ישירה ברשת. זאת, עם אזול מהדורת ההדפסה הראשונה. חלק ניכר בספר מתבסס על עובדות מחקר צוות המצ"ח לגבי הסבת צה"ל ב"התנתקות" לכוח שיטור מונחה גירוש יהודים, ובכללו ראיונות עם חיילים ומגורשים, ועובדות מתועדות רבות.
 
 
 
 
 
 
 
 
הסרט "זוהר הרקיע", הסרט העלילתי של אליהו בנימין (במאי ותסריטאי) ובני גל (מפיק) על חניך מצטיין בקורס טיס שמוטל ל"הכנה המנטלית" ל"התנתקות" ובעמידה ב"משימה הלאומית" ההיא מותנים כנפי הטיס שלו, זכה בפרס שני לסרט עלילתי בפסטיבל קולנוע דרום, בסיוון תשע"ב. לאמיתו של דבר זהו סרט עלילתי-דוקומנטארי. החלק הדוקומנטארי מתעד את חווית שטיפת המוח ב"הכנה המנטלית" ומשלב אלמנטים ושחקנים שתפקידם בסרט היה פרק מחייהם; החל מהכתב הטלוויזיה בני ליס ועד לסבא, ניצול שואה מ"אלטלנה". הסרט חודר ומציף ללא רחם את השאלות למה נועד צה"ל, ואיך מתמודד החייל הבודד, החושב והנאמן, מול הנסיון להפכו לרובוט גירוש יהודים. ברכה והצלחה לסרט וליוצריו ! ברכהוהצלחה בסרט זה, ובהמשך דרכם ובהבאת המסר של הסרט לכל ישראל !