ההכנה המנטלית של צה"ל ל'התנתקות'
  www.mentalpreparation.org
ההכנה המנטלית ל"התנתקות"
יום ב', כא’ בסיון תשע”ט
    אודות  |  על "ההכנה המנטלית"  |  דוח "ההכנה המנטלית"  |  שטיפת המוח  |  הפצל"ם  |  הפוסט-מודרנה  |  שיחדש  |  Mental Preparation  
בעודנו כואבים את אסונם המתמשך של מגורשי גוש קטיף, נעלם מעינינו פצע פעור נוסף בחברה הישראלית: אסונם של לובשי המדים הצעירים שנחשפו למניפולציות פסיכולוגיות, לקראת שילוחם במתיישבים היהודים. אחר השתתפותם בגירוש, הופקרו כשהם נושאים בנפשם אשמה שהועמסה עליהם שלא ברצונם.

לא רק המגורשים אדי להבי 'הצופה', יום ששי, ט"ו אלול, תשס"ו בעודנו כואבים את אסונם המתמשך של מגורשי גוש קטיף, נעלם מעינינו פצע פעור נוסף בחברה הישראלית: אסונם של לובשי המדים הצעירים שנחשפו למניפולציות פסיכולוגיות, לקראת שילוחם במתיישבים היהודים. אחר השתתפותם בגירוש, הופקרו כשהם נושאים בנפשם אשמה שהועמסה עליהם שלא ברצונם. אשמה שמן הסתם לא תרפה מהם בחייהם כבוגרים בחברה, כבני זוג במשפחה וכהורים לילדים. ההתנתקות שתוכננה כל כך בקפידה היתה גם התנכרות אל מבצעיה, לא פחות מאשר אל קורבנותיה. מתוך מה שאנחנו כבר יודעים על הנפגעים הרבים הנושאים את הטראומה הזו יום אחר יום, ברור שזה עוד נושא שהודחק, לא טופל עד הסוף והופקר, כפי שהופקרו המגורשים עצמם. מה חשבו "המתכננים" שיקרה לחיילים הצעירים, לפרחי הקצונה ולפרחי הטייס, אחר "ההכנה המנטלית" שהוזנה לנפשם בטכניקות של מעבדת נסוים בעכברים? האם הבינו שפגעו בעוצמת צה"ל וסירסו את צה"ל לקראת התמודדותו עם אויב אמיתי? תרחישי החודש שחלף לימדונו ש-לא. לאור תוצאות מלחמת "אמרנו לכם", ברורים הנזקים הנפשיים ללוחמים שעברו את ההכנה המנטלית לגירוש – בין אם לקחו בו חלק פעיל ואם לא – ונקראו להלחם באויב האמיתי, בעודם נתונים להלם ה"עיקור הרגשי". הרושם הוא שה"הכנה המנטלית" גרמה נזקים חמורים יותר, דווקא למפקדים ברמות הגבוהות. הרי לא תמיד אפשר לבצע עיקור מוח ולרתום אותו לכיוון ותחום מוגדר. העיקור והדיסוננס הפנימי שנוצרו, שיתקו את יכולת היוזמה הקרבית והמנהיגות הצבאית, כפי שלמדנו בדרך הקשה. יותר משנה מאז בוצע בהם, בלובשי המדים, הנסיון "המוצלח" לעקר את רגישותם, לאלפם לא להביט בעיניים, להחריש למול סבל ובכי. עברה שנה, ואין כיום שום גורם ממלכתי, שום מפקדה צבאית, שום רשות, שלקחה על עצמה את הטיפול בנפגעי "המשימה" הטראומתית. הם רבים, מסתובבים ביננו ומתייסרים בשתיקה, כמו ניצולי השואה בשעתו. אדישות הסביבה לכאבם מעצימה כאבם עד התאבדויות, שהתקשורת מתעלמת מהן ביודעין ולא במקרה. כרגיל במצבי חירום אצלנו, רק יוזמה פרטית באה למלא את החסר: קם צוות לחקירת ההכנה המנטלית ונזקיה, ובו גם פסיכולוגים ועובדים סוציאלים. הם מטים אוזן קשבת וכתף תומכת לנפגעים המסתגרים. המגרשים בציניותם קראו לתרגיל שלהם "הכנה מנטלית", פלא שלא קראו "הכנה משחררת". הרבה שאלות מבקשות מענה: מדוע זה קורה לנו לעתים כה קרובות, שמערכות מתעלמות מבעיות, או קורסות למולן, ורק אילתורים ומעשי התנדבות של יחידים, יכולים לפתור את כל מה שהמערכות לא הצליחו בהן? שוב ושוב אנחנו לומדים שבהתמודדות בין מערכות מושחתות ובין הגינות אזרחית בסיסית, תמיד האחרונה מנצחת. האם הפקרת הכושי שעשה את שלו היתה לנו לדרך חיים? פולארד, צבא דרום-לבנון, המשת"פים, ועכשיו גם חיילינו - בנינו? מה יקרה אם צוות המתנדבים העצמאי לא ישקיע משאבים כדי לעמוד על מימדי ההתנכלות הנפשית ללובשי המדים - בעצם לכל מי שלבש מדים בקיץ 2005 ? מתי צמרת צבא הגנה לישראל, תקח על עצמה אחריות גם על הנזק שהוטבע בבנינו, שאחרי ההתעללות הנפשית עוד נקראו להגן על המולדת, במיעוט האמצעים שנותרו אחר שריפת המיליארדים של "חגיגת" גירוש קטיף? התשובה? להתוודע בדחיפות להיקף ולעומק הנזקים הנפשיים האלה, כי בהם סיכון חיים לפרט וסיכון קיומי לכולנו, ואי אפשר להגזים בחומרתו.