ההכנה המנטלית של צה"ל ל'התנתקות'
  www.mentalpreparation.org
ההכנה המנטלית ל"התנתקות"
יום ג', יח’ באדר תשפ”א
    אודות  |  על "ההכנה המנטלית"  |  דוח "ההכנה המנטלית"  |  שטיפת המוח  |  הפצל"ם  |  הפוסט-מודרנה  |  שיחדש  |  Mental Preparation  
צה'ל לא בוחר...   |  השנאת המתנחלים   |  המשימה חוקית   |  ציות. ציות. ציות.
אפתח בסיפור קטן: בתחילת תש"ח החליטו נבזי 'ההגנה' לבצע שוב "סזון". כנראה, חסר להם בידור. המנוולים חטפו כמה אנשי לח"י ואצ"ל בחיפה, ועינו אותם. זו הייתה דרכם של הפושעים לתרום להקמת המדינה. בתגובה חטף לח"י את יוסף רוכל-אבידר – מבכירי המפקדים ב'הגנה' ולימים אלוף בצה"ל. התוצאה – אנשי לח"י שוחררו חבולים מידי הפושעים, שרצחו איש אצ"ל (ידידיה סגל הי"ד), שעינו, כנראה, בעת מעצרו בידיהם.דוד המלך הקדים את כולנו במסקנה הנכונה – "עם חסיד תתחסד, עם גיבור תיתמם. עם נבר תיתבר. עם עיקש תיתפל ..." (שמואל ב' כ"ב, כ"ו-כ"ח).כלומר, לו היה סירוב פקודה נרחב, המדינה הייתה רועשת, והפשע האיום, שעוד לא גמרנו לשלם את מחירו הנורא, היה נמנע – כשם שאנשי לח"י שוחררו מיד רודפיהם הרשעים והפחדנים בתש"ח.לכאורה, לממשלת הזדון והשחיתות של שרון הייתה הזכות להחליט לגרש את יהודי קטיף מבתיהם. לממשלה יש זכות גם להוסיף יום תשיעי לשבוע, אך האם אדם מן היישוב – יהודי, שעמו יקר לו – חייב להיסחף במרוצת עדר הקרנפים?!
מתוך תשובת גדי: נפתח בשבח: עמידתך על עקרון שלאורו (או חשכתו) עשית את מעשיך, גם 7 שנים אחרי ומול כל ההוכחות על היות המעשה פיגוע לדורות, ראויה לציון. אני מצדיע לעמידה זו. מצדיע, כמו שאני מצדיע לחברי ה"וועד האנגלי לכדור הארץ שטוח" על עמידתם על האמת שלהם. כן, מסתבר שיש איזה 20 לֵצים כאלה, שדוחים בשאט נפש את כל דברי ההבל על היות כדור הארץ כדור, ומתכנסים מידי שנה לכנס חיזוק שנתי. בכנס, הם מתדלקים את עצמם על היות כדור הארץ שטוח, באותו להט שאתה, ינון, מהלל ומקלס את גירוש ה"התנתקות". מתוך תשובת רותי: ואולי פשוט שינון זעפרני יקרא את יאיר לפיד כעבור שנתיים מהגירוש: "דברים שאי אפשר היה לומר בזמן ההתנתקות: זה מעולם לא היה קשור לפלשתינים, לדמוגרפיה, לשאיפה להסדר שלום, לתשישותו היחסית של צה"ל או לכל אחד מההסברים שניתנו לנו (ונסתרו שוב ושוב). המניע היה אחר לגמרי.מטרת העקירה הייתה ללמדם שיעור בצניעות ואולי גם בדמוקרטיה
בין השאר, לאחר דיווח קצר על פרוייקט ההכנה המנטלית, מדווח על מאמר שפורסם לפני חודשים אחדים, ובו מספר קצין חיל האוויר שהשתתף בעקירה, כיצד הוא ראה את ניסיונות העקורים לשכנע קצינים וחיילים לסרב לפקודת הגירוש ולהניא אותם מביצוע הפקודה. קצין זה מתאר את תגובתו לשימוש במוטיבים יהודיים, לנסיונות להשוות את הגירוש לזוועת השואה, לנסיונות להאהיב את המגרשים במגורשים, ובכלל איך התקבלה המחאה - לאחר שנתפסה כמחאה נטו, ולא כנסיון למנוע את הגירוש, ע"י המגרשים.
רון פרסלר מביא ב'הארץ', ב-06.08.2010, יומן של קצין "מפנה" ב"התנתקות"; קצין מח"א, בכותרת: 'להתנתק מהרגשות להתחבר לזיכרון'. ביומן פורס הקצין ה"מפנה" את ראייתו את מחאת המגורשים והכתומים. לטענתו, נכונותו לבצע את הגירוש לא באה מ"ההכנה המנטלית", ואם הכנה זו תרמה במשהו, זה היה בבוז שהיא מילאה אותו מול נסיונות המגורשים והכתומים להציג מולו סבל, ולפנות אל הלב היהודי שבו. יתרה מכך, לראייתו, נסיונות אלו דווקא העידו על צביעות: על הצגה של סבל של אנשים שבעים שמנסים לעבוד עליו, ולא על עוול אמיתי ולא על זוועה אמיתית ולא על היות הגירוש פשע אמיתי. לתשומת לב כל נאמני האומה, הארץ וההתיישבות !
רון פרסלר מביא ב'הארץ', ב-06.08.2010, יומן של קצין "מפנה" ב"התנתקות"; קצין מח"א: 'להתנתק מהרגשות להתחבר לזיכרון'. זהו זכרון של צופה לא מעורב: לא מנוכר במיוחד, אבל בודאי לא אחד שמזדהה עם האומה והארץ, ההתיישבות והציונות, האנשים אותם בא לגרש, והצדק והמוסר היהודיים. עכשיו, ממרחק 5 שנים ולאחר שכישוף 'ההכנה המנטלית' לא קושר אותו יותר, הוא מסתכל בהשתאות על הטמטום, אך רואה זאת - לכל היותר - כמו מסע לחוויה הזויה ללא פשר. אך ל"וידוי" זה חשיבות רבה: אש השליחות היהודית והציונית לא מפעמת ברוב הציבור הכללי - גם אם רובו הגדול רחוק מלהיות סמולני ושונא יהודים, ולכן, ניסיון לעורר בחיילים הנמנים על ציבור זה, התנגדות המונית למשימת גירוש - התנגדות שמבוססת על הכרה יהודית ומוסרית, הוא דון-קישוטי. קיצור תובנותי - בסוף המאמר.
תגובות: -1  צפיות: -1
תוצרי "ההכנה המנטלית" מומחשים בשני סרטוני תדמית של גדוד נ.מ. גלבוע ב"התנתקות". הסרטונים מראים את החיים הטובים בהכנות למעשה, את הכֵּיף שבאימונים ובביצוע "המשימה", ואת שמחת מפקדי הגדוד וחייליו לביצוע "משימתם". הסרטונים ממחישים את השגת "הניתוק הרגשי" ב"הכנה המנטלית". הם הופקו ביוזמת יחצ"ני ה"התנתקות" בצה"ל ודובר צה"ל, ופורסמו על ידם ב-youTube. דובר צה"ל הוריד אותם משם לאחר התבהרות תוצאות מלחמת לבנון השניה. אזהרה: לא מומלץ לצפות בסרטונים על קיבה לא-ריקה!
"שטיפת המוח" נועדה להביא את קציני צה"ל וחייליו, לציית לפקודת הגירוש והחורבן. התכנות לציות הוחדר תוך שימוש בטכניקות פסיכולוגיות ידועות ומוכחות. זו היתה חבילה משולבת, שבה "ניתוק רגשי", כניעוּת לסמכות, והקניית תרגולות נוגדות-טבע - בגניבת דעת, הוטמעו, כשהן מוסוות בהצדקות כאילו אידייאולוגיות, ובפוסט-מודרנה מבלבלת ומסרסת.
הפסיכיאטר ד"ר יוסי הטב מגיב בעת המעשה עצמו, כאיש מקצוע וכנפגע גם יחד, לארשת הפנים הקפואה של החיילים שתוכנתו לניתוק מנטלי.
בשטיפת המוח ("הכנות מנטאליות") לחיילים ולשוטרים יושמו בהצלחה שיטות פסיכולוגיות ידועות ממחקרים בפסיכולוגיה, שהעלו כי ניתן לתכנת אדם לרובוט שיבצע דברים איומים – המנוגדים להכרתו ולטבעו, כמעט ללא קושי. זאת בהינתן התנאים המתאימים (זמן, מימון, אוטוריטה וכד'), "גם מטאטא יורה". בתרחיש גירוש ה"התנתקות", תנאי קדם לכך היה השנאת האובייקטים המיועדים לגירוש.
 צה"ל: ירי על מתנחלים "רק בלית ברירה"יום שלישי, 12 ביולי 2005, 6:10 מאת: עמוס הראל ויהונתן ליס, הארץהפרומו: "מסמך צבאי שגובש ע"י מפקד המכללות ופרופ' אסא כשר מציג את הקוד האתי של הצבא בעת ההתנתקות: אם חיילים יעמדו בפני סכנת חיים, עליהם להגיב כאילו עמדו מול עבריינים ולא מול מחבלים"
מפקדים בכירים ופסיכולוגים שיזמו את שטיפת המוח לפני הגירוש היו מודעים לבעייתיות של השתתפות צה"ל במשימה שאינה ייעודו. לכן היה צורך להציג "אין ברירה". "הצבא אינו בוחר את משימותיו, והוא פועל על-פי חוק וכפוף להכרעות הממשלה" היה לכאורה נימוק כזה. התרמית היתה, שצה"ל יזם את תכנית שטיפת המוח זמן רב לפני החלטת כנסת, ובחר להפוך לכוח שיטור נגד אזרחים יהודים, עקב השתלטות אידיאולוגיה פוסט-ציונית עויינת, עליו.
שטיפת המוח במשך החודשים שקדמו לגירוש ("הכנות מנטאליות"), ואשר במרכזה המטרה לגרום לציות חסר אבחנה וטוטאלי לפקודת הגירוש, לא הסתיימה עם תחילת הגירוש בפועל. לכל גדוד נצמד פסיכולוג בעת הביצוע, למניעת חריגה מן השורה, ולו של חייל אחד מה-40,000 שהשתתפו.הפסיכולוגים היו זרוע אחת שאחזה בכל חייל וחייל, כאשר השנייה,בתנועת מלקלחיים, הייתה- הפיקוד הצבאי הגבוה. מפקדים שלחמו במלחמות ישראל וסיכנו את חייהם למען קיום מדינת ישראל,  קיבלו עליהם, לפתע פתאום, אידיאולוגיה הפוכה לזו שהייתה ביסוד הנכונות שלהם להקרבת חייהם עד אז. 
הרב בני לאו משבח - בשיחת וידאו לחיילי צה"ל הדתיים, את הציות לפקודת הגירוש, בנימוק שהיא חוקית וחוקית בעליל. למרות כל מיני דברים לא "נקיים" שיש בה.
תגובות: -1  צפיות: -1
בקליפת אגוז
מיזם "ההכנה המנטלית"
הצד המשפטי
שטיפת המוח
צה'ל לא בוחר...  
השנאת המתנחלים  
המשימה חוקית  
ציות. ציות. ציות.  
טכניקות פסיכולוגיות
הפסיכולוגים במיזם
"שיחדש"
אוסלו והפוסט-מודרנה
הסבת צה"ל ל-'פצל"מ'
היחס לשירות
ההכנה לגירוש - שוברת
לא עוד: חיסון מנטלי
ממצאים
דוחות, מאמרים, מצגות
הסרט "זוהר הרקיע"
דיון ציבורי
המצ"ח
צור קשר
Mental Preparation
חדש באתר