ההכנה המנטלית של צה"ל ל'התנתקות'
  www.mentalpreparation.org
ההכנה המנטלית ל"התנתקות"
יום ג', יח’ באדר תשפ”א
    אודות  |  על "ההכנה המנטלית"  |  דוח "ההכנה המנטלית"  |  שטיפת המוח  |  הפצל"ם  |  הפוסט-מודרנה  |  שיחדש  |  Mental Preparation  
הידיעה מובאת כאן כלשונה, מאתר "הקול היהודי", כתבה של אלחנן גרונר, שם: "מורים בבית ספר בשומרון גילו כי הפסיכולוג העומד בראש יחידת מהו"ת של המועצה - מתן פורת, שעסקה בהכנת התושבים לקראת הגירוש, הנו פסיכולוג צבאי שהתנדב להיות חלק ממערך ההכנה המנטאלית בגירוש מגוש קטיף וצפון השומרון. בהנהלה הודיעו כי לא יסכימו שכף רגלו תדרוך עוד בבית ספרם. מהמועצה האזורית שומרון נמסר כי הנושא בבדיקה. ..". הערת מערכת אתר 'ההכנה המנטלית': פסיכולוג הנדון מופיע בדוח ההכנה המנטלית' - עמ' 206 - נספח 'שמות של פסיכולוגים ויועצים שהשתתפו ב"הכנות המנטליות"'. אין בכתבה כאן התייחסות לשאלה העקרונית: 'האם מקצועיות ו/או יושר ו/או מסירות של פסיכולוג שמים בצד את לקיחת החלק ב"הכנה המנטלית"?'
10:37 (06/07/12) gadi eshel
מרים שפירא העירה ששמה שורבב בטעות לחוברת שהוצאה ע"י מנהלת סל"ע לפני הגירוש, ושנערכה ע"י פרופסור מולי להד. האישור הרשמי על כך מטעם מנהלת "תנופה", שמחליפה את מנהלת "סל"ע, הגיע היום ורצ"ב.
הפסיכולוגים - סא'ל יותם אמיתי ורס'ן הדס מינקה ברנד, דבקים במשימתם מאז "ההכנה המנטלית" ל"התנתקות": לפתח את צה"ל כארגון מוכוון משימה מחורבנת (מלשון: חורבן). משימת גירוש יהודים מבתיהם ומנחלתם בארץ ישראל. לפי אובססיביות העיסוק והפריון המאמרי, נראה שזו משימה ב-full time job. במאמר ב'מערכות' 429, מ-02.2010, הם ממחזרים בערגה את ההונאה שעשו אז, ב"הכנה המנטלית", וקושרים אותה עם הטבעת 'אלטלנה' ועם טיהור סיני מיהודים בעת מסירתו למצרים, כחלק מ"הסכמי השלום" עם סאדאת. הפעם הם נותנים מפרט לשבירת רצון חיילי צה"ל לבצע משימות גירוש יהודים בניגוד ליעודם, הכרתם ורוח צה"ל. במפרט זה, מושג ה"שיחדש" מההכנה המנטלית ההיא - "חיילים מתקשים" (קרי: חיילים מוכווני ערכי צה"ל), הוא כבר נתון. נתון שמולו יש להלחם, ואותו לנטרל ב"הבה נתחכמה". לא מובהר במאמר מי הטיל עליהם משימה זו, וע"ס מה הם מקדישים כספי ציבור יקרים ללוחמה פסיכולוגית זו.
ד"ר אמירה דור הגישה ערעור על החלטת וועדת התלונות של משרד הבריאות שלא לדון בעבירות האתיות של הפסיכולוגים עומר ואלון. להלן מכתב הערעור, כולל כל הנימוקים וההמקורות כנספחים.
לפני שנתיים התלוננה הפסיכולוגית ד"ר אמירה דור, מצוות המצ"ח, בפני גב' ימימה גולדברג - מנהלת פנקס הפסיכולוגים של הפ"י (הסתדרות הפסיכולוגים בישראל), על שני פסיכולוגים שיזמו ותכננו את "ההכנות המנטאליות למשימת ההתנתקות" (שטיפת המוח שנעשתה ל-60,000 חיילים ושוטרים לקראת גירוש קיץ תשס"ה), וגם השתתפו בהן בפועל. לאחר סדרת תרגילי השהייה, תקועה התלונה כעת, זה 4 חדשים, בוועדה, וזאת דווקא לאחר שהמידע על מעורבות "הקרן החדשה" בכל הפרוייקט - אומת!
הויכוח המקצועי סביב מעורבות של פסיכולוגים ואנשי בריאות הנפש בהכנה של המתיישבים בגוש קטיף וצפון השומרון לגירוש "ההתנתקות" שהיה בשנת 2005, מתחיל להתעורר. מול גישת הציות המוחלט לצו השלטון, שבה איש בריאות הנפש מקבל על עצמו להיות 'בורג מבצע' ומצמצם את תפקידו ל"מיזעור נזקים", מוצגת הגישה השניה - גישת 'החובה להאבק בעוולה'. גישת 'הבורג המבצע' גורסת: "נקבע שבניסוי נותנים שוק חשמלי לתלמידים שמפשלים, אז אני לא מתווכח עם זה". בבסיס גישת 'החובה להאבק בעוולה', לעומת זאת, אמונה שאפשר לעצור החלטה מרושעת ומטומטמת, חובה לעזור לקורבנות לסכל את הרעה שבאה עליהם, וידיעה, שעצם המאבק בסיכול הרע, הכרחי. הכרחי לבריאות הקורבנות והכרחי לבריאות כלל החברה!
פסיכולוגים אמורים להיות אחראים לקהילה ולחברה בה הם עובדים וחיים ולתרום לרווחת בני האדם. כמו כן אמורים הפסיכולוגים לפעול לקידום רווחתם הנפשית של לקוחותיהם. "לקוח -... (הינו) כל מי שמבקשים בעבורו התערבות פסיכולוגית". כך, גם החיילים וגם המתיישבים, בהם בוצעה העקירה, הינם לקוחות של הפסיכולוגים המדריכים אותה. החיילים, אשר רובם גילו התנגדות מצפונית לביצוע העקירה, גם כאשר עמדותיהם הפוליטיות היו בעדה, קיבלו, בלי ידיעתם ובלי הסכמתם, טיפול פסיכולוגי כפוי וסמוי. הטיפול - "ההכנה המנטאלית", ניטרל את התנגדותם, והביאם למצב של ניתוק רגשי. מצב אשר אפשר להם לבצע את העקירה.
ביום ה', 02.07.09, יתקיים באוניברסיטת ת"א "יום עיון מדעי של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל" בשיתוף החוג לפסיכולוגיה של האוניברסיטה. פסיכולוגים חברי המצ"ח מצאו' שמושב אחד שלם ביום העיון, בשם 'פסיכולוגיה ואקטיביזם פוליטי', ניתן כל כולו לארגון סמולני קיצוני בשם 'פסיכואקטיב', ארגון שתומך בערביי "הגדה", כולל משפחות "שאהידים", נשות מחבלים שבעליהן כלואים בישראל, ו"פלשתינים" באשר הם. חברים בצוות פנו ליו"ר הסתדרות הפסיכולוגים, פרופ' דן זכאי, בדרישה לאיזון ע"י פתיחת מושב נוסף לדיון ועיון בפעולת הפסיכולוגים בגירוש,ונענו חלקית. ד"ר אמירה דור תקבל חצי שעה במושב "זהות וצמיחה" להרצאה על "גבולות אתיים בעבודת הפסיכולוגים במסגרת ההכנות המנטאליות לעקירת יישובים".
 בחודש אוגוסט 2008 נערך על ידי המרכז לפסיכולוגיה יישומית כנס שכותרתו "ילדות וטראומה בישראל". הכנס התעלם לחלוטין - ובכוונה, מהטראומה של הילדים המגורשים, ושתל במקומה את טראומת ילדי עוטף-עזה. בשולי הכנס, יש דיווח על "תקל" עם פרופ' מולי להד, מראשי המחליקים את נזקי הגירוש והמאפשרים את ביצועו בטענת שווא, שכל הנזקים מטופלים, ובשליטה.
מה המשותף לחיים עומר,  נחי אלון, דורית גרוס, אביגיל ינון ומולי להד? כולם פסיכולוגים בכירים אשר סייעו ישירות לביצוע ההתנתקות?
בקליפת אגוז
מיזם "ההכנה המנטלית"
הצד המשפטי
שטיפת המוח
טכניקות פסיכולוגיות
הפסיכולוגים במיזם
"שיחדש"
אוסלו והפוסט-מודרנה
הסבת צה"ל ל-'פצל"מ'
היחס לשירות
ההכנה לגירוש - שוברת
לא עוד: חיסון מנטלי
ממצאים
דוחות, מאמרים, מצגות
הסרט "זוהר הרקיע"
דיון ציבורי
המצ"ח
צור קשר
Mental Preparation
חדש באתר
 
הפסיכולוגים שעשו את ה"הכנה המנטלית" והסבו את צה"ל לכוח שיטור מוכוון גירוש יהודים, פורסים כאן את סיפור העבודה, 5 מאמרים מלומדים שמתפרשים ע"פ 273 עמודים !