ההכנה המנטלית של צה"ל ל'התנתקות'
  www.mentalpreparation.org
ההכנה המנטלית ל"התנתקות"
יום ג', יח’ באדר תשפ”א
    אודות  |  על "ההכנה המנטלית"  |  דוח "ההכנה המנטלית"  |  שטיפת המוח  |  הפצל"ם  |  הפוסט-מודרנה  |  שיחדש  |  Mental Preparation  
הצוות   |  על המחקר   |  פעילויות ודיווחים
הרב ישראל אייכלר מראיין את ד"ר אמירה דור ברדיו 'קול חי', בתכנית כנסת ישראל ב-22.12.2009, על הגילוי שהפחדת רבני ה"הסדר" ושיתוקם, נעשו עפ"י תכנית לוחמה פסיכולוגית. לוחמה כזו ששיתקה את ההתנגדות לגירוש ה"התנתקות". הרב נחרד מהגילוי שמאחורי מסת החיילים הצועדים בתבנית פלנקס בגוש קטיף, ומאחורי סמלי ישראל שעטפו אותם, ומאחורי המדים השחורים שנועדו להמם ומאחורי הדיבורים על "קדושת המדינה", עמדה בסה"כ לוחמה פסיכולוגית "שטנית" (וזה במילותיו של הרב אייכלר!).
שתי השאילתות הוגשו ב-11.06.2008 ושתיהן נענו "במסלול מהיר", חצי שנה אח"כ(!). תוכן המענה הוא מופת ללעג יהיר ומשפיל, בעצם העובדה שהוא מקפיד על כך שאין קשר בין השאלה לתשובה.
המחקר נעשה ע"י צוות רב תחומי בן 11 חברים. היוזמה לעשייתו החלה כחצי שנה לאחר הגירוש, עם הצטבר ממצאים על הסבת צה"ל לכוח שיטור מוכוון גירוש יהודים במעשה "ההכנה המנטלית", וקיבל משנה דחיפות עם התגלות פרי הבאושים של הכנה זו, במלחמת לבנון השניה.
תלונה כנגד הפסיכולוגים נחי אלון וחיים עומר, על כך שהשתתפו בתפקיד מדריכי- על בהכנת החיילים והשוטרים לביצוע גירוש היהודים מגוש קטיף באוגוסט 2005, הוגשה ב-21.09.2008, למשרד הבריאות. עותק הוגש גם לוועדת האתיקה של הסתדרות הפסיכולוגים בישראל. התלונה הוגשה ע"י ד"ר אמירה דור ועוד 41 בעלי מקצוע אקדמיים מובילים, ממגוון דיסציפ לינות. תשובה - לא-מפתיעה - של הסתדרות הפסיכולוגים, התקבלה ב-08.05.09. ד"ר אמירה דור מסבירה לאראל סג"ל את מהות התלונה בראיון רדיו, 17.05.09.
ד"ר אמירה דור, פסיכולוגית קלינית מרעננה שנקלעה לנוה דקלים בימי הגירוש, חזרה משם פוסט-טראומטית. שנה וחצי מאוחר יותר, חברה לצוות שחקר את ההכנה המנטלית לגירוש. פרטי ראיון עם עופרה לקס מעיתון "בשבע", כ"ד תמוז, תשס"ט - 16.07.09, גליון 351
בעקבות הדחתו מצה"ל של חייל קרבי שסירב להשתתף בתרגיל הדמיה של גירוש יהודים מבתיהם (גורפינקל), להלן פנייה לשר הבטחון בנושא: האם צה"ל שב לטחון מוח חיילים ב"הכנה מנטלית" חדשה לגירוש יהודים? האם הכנה זו נעשית שוב בחסות דגל נכלולי: "צה"ל לא בוחר את משימותיו"? האם צה"ל חוזר להיות פצל"ם?
הוועדה שבדקה את התלונה, כצפוי, לא מצאה מקום לפתוח בחקירה משמעתית נגד הפסיכולוגים נחי אלון וחיים עומר, ונגד ד"ר עוזי בן שלום, בהקשר למאמרו על הכשרת כוחות הבטחון למעשה ההתנתקות. עם זאת, "הוועדה רואה בחיוב את יוזמת מחלקת מדעי ההתנהגות בצה"ל לגבש קוד אתיקה עבור פסיכולוגים העוסקים בייעוץ ליחידות צבא"
בקליפת אגוז
מיזם "ההכנה המנטלית"
הצד המשפטי
שטיפת המוח
טכניקות פסיכולוגיות
הפסיכולוגים במיזם
"שיחדש"
אוסלו והפוסט-מודרנה
הסבת צה"ל ל-'פצל"מ'
היחס לשירות
ההכנה לגירוש - שוברת
לא עוד: חיסון מנטלי
ממצאים
דוחות, מאמרים, מצגות
הסרט "זוהר הרקיע"
דיון ציבורי
המצ"ח
הצוות  
על המחקר  
פעילויות ודיווחים  
צור קשר
Mental Preparation
חדש באתר